Aż do końca sierpnia potrwa Films For Food Festival. Plenerowe pokazy najlepszych produkcji poświęconych jedzeniu odbywają się co sobotę na Placu do Radości, przed wejściem głównym. Towarzyszą im degustacje i spotkania z mistrzami sztuki kulinarnej. Każdy seans rozpoczyna się o 19:00.
W roli głównej: kulinaria
Po sukcesie lipcowych pokazów Films For Food Festival, kontynuujemy sobotnie spotkania z filmami kulinarnymi i pysznym jedzeniem w roli głównej. Ponownie, w każdą sobotę sierpnia, na Placu do Radości wyświetlane będą najlepsze produkcje filmowe poświęcone sztuce kulinarnej. Każdy seans poprzedzi pyszne aperitivo, czyli powitalne przekąski i napoje inspirowane prezentowanymi materiałami.
Wyjątkowe wieczory na Placu do radości prowadzi Aleksandra Czapla – Oslislo. Kulturoznawczyni i recenzentka kulinarna (blogostryga.pl), na co dzień szefowa Działu Programowego Teatru Śląskiego, zaprasza do rozmowy szefów kuchni, restauratorów i kulinarnych ekspertów.
– Sprowadzamy do Polski filmy dokumentalne i fabularne, w których jedzenie odgrywa istotną rolę – o szefach kuchni, restauratorach, o produkcji jedzenia i kulturze kulinarnej różnych krajów. Bardzo się cieszę, że możemy pojawić się podczas letnich pokazów plenerowych w ramach Lata na Placu do radości – mówi Jakub Gutek, współzałożyciel Films For Food Festival, partnera wakacyjnej edycji festiwalu w Libero Katowice.
Chef Flyyn (3.08.)
3 sierpnia na Placu do Radości obejrzycie dokument Chef Flynn. To historia Flynna McGarry’ego, cudownego dziecka świata kulinariów, który jako dwunastolatek otworzył we własnym domu klub kolacyjny z menu godnym pozazdroszczenia przez niejednego szefa kuchni. Już w wieku 16 lat znalazł się na okładce „The New York Times”, a jako dziewiętnastolatek otworzył własną restaurację w Nowym Jorku. Smakosze z całego świata zachwycają się jego specjalnością, Beet Wellington, czyli burakiem zawiniętym w dodatki i ciasto francuskie, będącego wariacją na temat słynnego Wellingtona z wołowiną. Dokument byłby klasyczną opowieścią o spełnionych marzeniach, gdyby nie postać matki Flynna, Meg, która udostępniła twórcom rodzinne archiwalne materiały wideo i towarzyszy dziecku na ekranie, niczym jego cień. Dzięki niej produkcja Camerona Yatesa zyskuje charakter trzymającego w napięciu trillera psychologicznego.
Boginie jedzenia (10.08.)
W drugą sobotę sierpnia, Films For Food Festival na Placu do Radości zaprezentuje dokument „Boginie jedzenia”. To obraz, w którym poznajemy twórcze i wpływowe kobiety, pracujące w biznesie kulinarnym: szefowe kuchni, cukierni, sommelierki i barmanki, od fine-diningu i restauracji z trzema gwiazdkami Michelin po streetfood. Choć pochodzą z różnych zakątków świata, wszystkie zgodnie przekonują, że świat kulinariów nie jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn, a kobiety mają w nim do odegrania bardzo ważną rolę. Traktują gastronomię jako platformę komunikacji z innymi, możliwość edukacji, poznawania tradycji i kultury innych krajów, ale także formę wspierania lokalnego biznesu.
Zjedz to! (17.08.)
Jak to możliwe, że wszyscy kochamy jeść, śledzimy blogi, magazyny i programy kulinarne, a wyrzucamy do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy, tylko dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Autor filmu „Zjedz to” śledzi proces marnotrawienia jedzenia na farmach produkujących żywność i w naszych domach. Tylko w USA co roku wyrzucane są produkty warte miliony dolarów. Twórcy dokumentu przez 6 miesięcy nie kupowali jedzenia i żywili się wyłącznie produktami, które normalnie trafiłyby na śmietnik. Jaki był wynik tego eksperymentu? Przekonacie się już 17 sierpnia.
Bar Schumanna i Chateau Chunder na zakończenie festiwalu (24.08.)
Films For Food Festival na Placu do Radości potrwa do 24 sierpnia. Tego dnia, po aperitivo, odbędą się aż 2 seanse. Najpierw obejrzycie „Bar Schumanna”, wciągającą filmową podróż po najlepszych barach świata. Narratorem i przewodnikiem spotkań z mistrzami sztuki barmańskiej jest Charles Schumann – legenda wśród barmanów, właściciel kultowego Schumann’s Baru w Monachium i autor bestsellerowych książek na temat alkoholowych koktajli. Razem z nim widzowie odwiedzą m.in. Dead Rabbit (Nowy Jork), Hemingway Bar (Paryż), El Floridita (Hawana) i High Five bar (Tokio), a przy okazji poznają jego osobistą historię rozwoju zawodowego.
Drugim filmem, który zostanie wyświetlony w naszym plenerowym kinie będzie „ Chateau Chunder: A wine revolution”. To dokument, którego twórcy, na przykładzie barwnych anegdot ukazują przemianę, jaką australijskie wino przeszło od żartów w skeczach Monty Python’a do osiągnięcia globalnego sukcesu.
Więcej o Films For Foods Festival dowiecie się tutaj.
A szczegółowy Rozkład Jazdy na Placu do Radości znajdziecie klikając w ten link.